Health & Fitness Lifestyle The more you know

Eating vegan saves money: so college students cut expenses in the UK

Hey guys, how are doing? So, for today’s post, I want to talk about an argument that touches pretty much every student on a budget. I’m the first one to acknowledge that not everyone has the same opportunities especially when it comes to money.

Is eating vegan expensive? The time has come to definitively dispel this myth. Moreover, it is evident that fruit, vegetables and legumes cost much less than meat. Yet some people still believe that eating vegan is quite expensive.

In the UK university students have realized that the vegan choice is not only good for the environment, for animals and for health, but also saves money.

According to a survey recently conducted by VoucherCodes, 18% of students attending university in the UK this year are considering becoming vegan. This is an important percentage given that it is estimated that in the UK vegans represent only just over 1% of the population.

The same survey found that 90% of students care about their own budget. Can choosing a 100% vegetable diet be a good way to save money?

In the UK, vegan-friendly alternatives in supermarkets and restaurants are increasingly available and are less expensive than meat dishes.

In addition, students have discovered that buying fruit and vegetables can save even more by going to the market shortly before closing, so you can count on lower prices.

Here is a comparison of some popular dishes among UK students. As you can see from the list below, based on average ingredient prices, vegan alternatives cost less.

1. Kebab vs. falafel

Kebab take away (£ 2.45 = 3.32 Eu) vs. Piadina falafel take away (£ 2.20 = 2.98 Eu)

2. Chicken vs. Fajitas of legumes

Chicken breast (400g) £ 4 = 5.43 Eu vs. Jar of mixed vegetables (400 g) 60p = 0.81 Eu

3. Jacket potato with cheese vs. Vegan potato jacket

1 handful of grated cheese (33p = 0.44 Eu) vs. 1 teaspoon of food yeast (23p = 0.31 Eu)

4. Lamb pie vs. Lentil pie

Lamb meat (400g) £ 3.75 = 5.09 Eu vs. red lentils (400g) 90p = 1.22 Eu

5. Spaghetti with meat sauce vs. Spaghetti with soy sauce

Ground beef (400g) £ 3.45 = 4.68 Eu vs. Soybean (400g) £ 2.05 = 2.78 Eu

University students in the United Kingdom consider it wiser to buy cereals and fruit, vegetables and legumes for more meals instead of buying meat for a single meal by spending the same amount. This way they can save money with vegan shopping.

What do you think? Do you think the vegan choice saves money on spending?

You Might Also Like...

2 Comments

  • Reply
    Julie Hoelscher
    July 7, 2020 at 10:10 am

    I simply want to say I am all new to weblog and actually liked you’re blog site. Very likely I’m likely to bookmark your website . You actually have fabulous writings. With thanks for sharing with us your website.

    • Reply
      Anfalidrissi
      July 15, 2020 at 5:45 am

      Happy to hear that. Thank you for this nice comment!

Leave a Reply